آموزش تصویری نصب قالب اکسترا


در این آموزش قصد داریم مراحل نصب قالب اکسترا بر روی وردپرس آموزش دهیم.
به طور کلی مراحل نصب قالب اکسترا به این صورت می باشد:

 • 1: نصب قالب
 • 2: فعالسازی لایسنس قالب
 • 3: نصب افزونه ها
 • 4: درون ریزی دمو

برای نصب قالب اکسترا باید وردپرس را نصب کرده باشید. با توجه به اینکه آموزش های فارسی به زبان فارسی برای نصب وردپرس موجود می باشد از این مرحله عبور می کنیم و فرض بر این است که کاربر وردپرس را نصب کرده باشد.

توجه: وردپرس خام را از سایت مرجع یعنی: https://wordpress.org/download دانلود نمایید و در مرحله اول نصب، زبان فارسی را برای نصب انتخاب نمایید.

در ویدیوی زیر فرآیند نصب، فعالسازی و درون ریزی دمو با قالب اکسترا بصورت کامل توضیح داده شده است.

در صورتی هم که مایل به خواندن آموزش نصب بصورت متنی هستید می توانید آموزش قدم به قدم زیر را مطالعه کنید.

۱

مرحله اول

نصب قالب اکسترا

توجه: فایلی که پس از خرید دریافت می نمایید فایل قالب به تنهایی نیست و محتویات آن شامل فایل راهنما، قالب، نسخه child قالب و … است.
پس قبل از اقدام به نصب ابتدا فایل دانلود شده را روی رایانه خود از حالت فشرده خارج نمایید و فایل help.pdf موجود در پوشه help را حتما با دقت مطالعه نمایید.

به پیشخوان>نمایش>پوسته ها>افزودن، مراجعه نمایید.

با توجه به فایل راهنما، قالب را مثل تصویر بالا از کامپیوتر خود انتخاب و سپس روی دکمه “هم اکنون نصب کن” کلیک کنید.

سپس با صفحه زیر مواجه خواهید شد که کافیست روی دکمه “فعال نمایید” کلیک کنید.

توجه: نیازی نیست xtra-child.zip را نصب نمایید. فقط در صورتی نیاز به نصب می باشد که کاربر نیاز به  کدنویسی سفارشی و شخصی توابع و استایل های css خاص خود داشته باشد.

۲

مرحله دوم

فعالسازی لایسنس قالب اکسترا

پس از نصب و فعالسازی قالب اکسترا، یک پیغام برای فعالسازی لایسنس قالب در پیشخوان وردپرس شما نمایان می شود.

روی پیغام مثل تصویر فوق کلیک کنید تا به صفحه فعالسازی لایسنس منتقل شوید.

نام کاربری: نام کاربری شما در سایت راستچین
کد سفارش: کد موجود در لیست خرید شما در سایت راستچین (برای مشاهده لیست خرید کلیک کنید)
دامنه: بصورت خودکار توسط سیستم شناسایی می شود.

پس از وارد کردن اطلاعات روی دکمه “فعالسازی قالب اکسترا” کلیک کنید.

پس از کلیک کردن روی دکمه فعالسازی قالب اکسترا، به صفحه فوق منتقل می شوید.

توجه: لینک تولید شده یکتا می باشد و فقط برای شما قابل نمایش می باشد. این لینک را کپی کرده و روی رایانه خود بصورت یک فایل متنی یا هر روش دلخواهی ذخیره کنید. این لینک برای غیرفعالسازی لایسنس برای دامنه فعلی می باشد. هر زمان که قصد تغییر دامنه سایت خود را داشتید، بعد از بکاپ و انتقال سایت، این لینک را اجرا کنید تا لایسنس برای این دامنه غیرفعال شود و بتوانید از همین لایسنس روی دامنه دیگری استفاده نمایید.

۳

مرحله سوم

نصب افزونه های مورد نیاز

برای نصب افزونه ها یک پیغام در پیشخوان شما ظاهر شده است:
(نکته: اگر پیغام را بسته اید به پیشخوان>نمایش>نصب افزونه ها مراجعه نمایید)

پس از اینکه به صفحه نصب افزونه ها منتقل شدید، لیست افزونه های مورد نیاز و پیشنهادی  را به صورت زیر مشاهده می کنید:

با هم به بررسی افزونه ها می پردازیم:

 • افزونه اسلایدر رولوشن: این افزونه برای ساخت اسلایدرهای حرفه ای در قالب اکسترا استفاده شده است، قبل از درون ریزی دمو این افزونه را باید نصب و فعال کنید. پس از درون ریزی اگر بخش اسلایدر را نیاز ندارید می توانید این افزونه را غیرفعال و حذف نمایید.
 • افزونه افزودنی های فارسی قالب اکسترا: این افزونه برای افزودن فونت های رایگان و تجاری فارسی و همچنین استایل های راستچین سازی به محیط سایت و پیشخوان وردپرس شما مورد نیاز است و باید روی وردپرس شما نصب باشد.
 • افزونه ویژوال کامپوزر: صفحه ساز معروف دنیا برای وردپرس، که برای درون ریزی دمو و استفاده از المان های اختصاصی قالب اکسترا نیاز است که نصب و فعال باشد.
 • افزونه مکمل قالب اکسترا: این افزونه با نام اصلی codevz-plus همانطور که از ترجمه فارسی مشخص است مکمل و مورد نیاز قالب اکسترا می باشد.
 • دو افزونه بهینه ساز تصاویر(ewww) و بهینه ساز خودکار(autoptimize)، افزونه های رایگان پیشنهادی قالب اکسترا برای بهینه سازی سایت می باشد و استفاده از آنها الزامی نیست و می توانید از افزونه های جایگزین همچون smush و Rocket استفاده نمایید.
 • افزونه فرم تماس 7: برای ساخت فرم هایی همچون فرم تماس سریع و فرم های ساده تماس با ما استفاده شده است. (توجه: این افزونه در حال حاضر از تاریخ شمسی در بخش فیلدهای تاریخ پشتیبانی نمی کند)
 • افزونه فروشگاه: در واقع همان افزونه ووکامرس (woocommerce) می باشد. در صورتی که سایت شما نیازی به فروشگاه ندارد نیازی نیست افزونه را نصب نمایید.
 • افزونه وردپرس پارسی: این افزونه برای شمسی سازی تاریخ و فارسی سازی کامل سایت شما استفاده می شود.
 • افزونه ووکامرس فارسی: این افزونه مکمل افزونه فروشگاه ساز ووکامرس برای سایت های فارسی زبان است و استفاده از آن برای افزوده شدن نام شهرها و … به فروشگاه پیشنهاد می شود.

با توجه به توضیحات فوق، افزونه های مورد نیاز را مانند تصویر بالا تیک بزنید و اقدام به نصب نمایید.

پس از نصب روی دکمه مشخص شده کلیک کنید.

حالا از لیست افزونه های مورد نیاز را انتخاب و افزونه ها را فعال نمایید.

چند تنظیم جانبی برای فارسی سازی بهتر

برای شمسی سازی تاریخ وبسایت خود به تنظیمات افزونه وردپرس پارسی مراجعه نمایید:

برای تغییر فرمت نمایش تاریخ و البته تنظیم زمان محلی به تنظیمات عمومی مراجعه نمایید:

۴

مرحله چهارم

درون ریزی دموها

برای شروع فرایند درون ریزی به تنظیمات قالب مراجعه نمایید:

سپس بخش درون ریزی دمو:

مطمئین شوید که چراغ های درون ریزی دمو برای سایت شما سبز باشد (که معمولا برای همه سبز هست)

سپس نام دموی دلخواه خود را جستجو کنید. مثلا برای دموی طراحی داخلی که آدرس آن : https://xtratheme.ir/interior است در این بخش باید واژه interior را جستجو کنید.

سپس روی دکمه درون ریزی کلیک کنید تا درون ریزی شروع شود:

در نهایت با پیغام زیر مواجه خواهید شد.

_

سوالات متداول کاربران

_
_

دموها

_
1
دمو را چگونه ویرایش کنم؟

به دو بخش در نظر گرفته برای این موضوع مراجعه کنید. یکی ویدئوهای آموزشی و دیگری آموزش آنلاین ویرایش دموها.

2
درون ریزی از سایر دموها (مقدمه)

سوال اینجاست که آیا امکان درون ریزی از سایر دموها وجود دارد؟ و پاسخ مثبت است. اما باید اصولی پیش رفت که در مورد بعدی توضیحات لازم ارائه شده است.

3
درون ریزی از سایر دموها

این بخش در حال تکمیل می باشد

 • اسلایدر رولوشن:اگر قصد دارید از اسلایدر سایر دموها استفاده کنید، کافیست از تنظیمات قالب>درون ریزی دمو، دموی مورد نظر خود را انتخاب کنید. با توجه به اینکه گزینه های درون ریزی به صورت چک باکس می باشد این امکان وجود دارد تیک سایر گزینه ها را بردارید و فقط اسلایدر را درون ریزی کنید. برای ذخیره اسلایدرها روی کامپیوتر خود به سوال “درون ریزی دستی دموها” در پایین همین سوال مراجعه نمایید.
 • تنظیمات قالب: تنظیمات قالب بصورت یکتا قابل درون ریزی می باشد. یعنی اگر تنظیمات یک دمو را درون ریزی کرده باشید و قصد داشته باشید تنظیمات جدیدی درون ریزی کنید، تنظیمات قبلی از بین می رود.
 • محتوا: درون ریزی محتوای سایر دموها در حال حاضر به سادگی موارد بالا نیست و ممکن است تداخل پیش بیاورد. با این حال برای درون ریزی محتوای یک دموی دیگر، ابتدا به پیشخوان > برگه ها مراجعه کنید و برگه هایی که از دموی قبلی درون ریزی شده بهمراه نامک آنها تغییر نام دهید. مثلا برگه خانه با نامک home را به خانه 1 و home1 تغییر دهید. بعد از پیشخوان>درون ریزی> دموی جدید مد نظر، تیک گزینه محتوا و رسانه را فعال بگذارید و مابقی موارد را غیرفعال نمایید.
4
تعویض کلی دمو

اگر قصد دارید دموی نصب شده را تعویض کنید. بهترین کار این می باشد که ابتدا وردپرس خود را با افزونه وردپرس ریست کنید. (آموزش ریست وردپرس) توجه داشته باشید این برای زمانی می باشد که تنظیماتی انجام نداده اید، چون با ریست کردن وردپرس، محتوای سایت شما به کلی حذف خواهد شد. فایل افزونه ها و قالب در هاست باقی می ماند و کافیست افزونه و قالب را مجدد فعال کنید و دموی مورد نظر خود را درون ریزی کنید.

5
تغییر یا حذف متن کپی رایت

برای ویرایش یا حذف متن کپی رایت پیش فرض:
© کپی رایت 2019 قالب اکسترا. راستچین سازی توسط سان کد
به تنظیمات قالب>پاورقی>نوار پایین پاورقی
مراجعه نمایید.

_

افزونه های جانبی

_
1
افزونه های پرمیوم - ویژوال کامپوزر و رولوشن اسلایدر

سوال: افزونه ویژوال کامپوزر یا رولوشن اسلایدر در سایت من فعال (اکتیو یا رجیستر و …) نیست! چگونه فعال کنم؟ (آیا نیاز به فعالسازی هست؟)

پاسخ: دو افزونه ویژوال کامپوزر و رولوشن اسلایدر افزونه های مکمل قالب اکسترا می باشد.
افزونه های ویژوال کامپوزر و رولوشن اسلایدر دو افزونه پرفروش و پرطرفدار در دنیا می باشند که طراحان لایسنس نامحدود این افزونه ها را دریافت می کنند و در قالب قرار می دهند.
توجه: در این افزونه ها برخی امکانات به صورت پرمیوم می باشد یعنی فقط در صورتی که نسخه پرمیوم را خریداری کنید ویژگی های بیشتری در اختیار شما می گذارند.
معمولا کاربران نیازی به خرید و استفاده از نسخه های پرمیوم ندارند چرا که امکانات موجود در نسخه ارائه شده همراه با قالب ها مکفی است اما اگر امکانات پیشرفته ای نیاز دارید باید نسخه پرمیوم افزونه ها را از مارکت های معتبر مثل سایت راستچین خریداری نمایید.

2
فارسی سازی زبان افزونه Slider Revolution نسخه 6.2.1 به بعد

در نسخه های قبلی افزونه رولوشن اسلایدر با فارسی بودن زبان پیشخوان، افزونه هم به صورت خودکار ترجمه فارسی سان کد را نمایش می داد. اما از نسخه 6.2.1 به بعد باید از تنظیمات افزونه به صورت زیر زبان را به فارسی تغییر دهید.

نتیجه پس از ریلود یا بارگیری مجدد صفحه:

3
افزونه فرم تماس 7

فرم های تماس موجود در قالب اکسترا با افزونه فرم تماس 7 ساخته شده این افزونه از تاریخ شمسی پشتیبانی نمی کند.
افزونه فرم تماس 7 یک افزونه عمومی و رایگان موجود در مخزن وردپرس می باشد که به طور خودکار می توانید از پیشخوان خود بروزرسانی ها را انجام دهید.
آموزش های زیادی در خصوص این افزونه به زبان فارسی موجود می باشد که کافیست درمورد آن جستجو کنید …
در صورتی که به امکانات پیشرفته تری برای فرم سازی نیاز دارید، پیشنهاد ما استفاده از افزونه گراویتی فرم می باشد.

_

بروزرسانی

_
1
بروزرسانی دستی قالب

آخرین نسخه قالب و افزونه ها را از پیشخوان سایت راستچین دانلود نمایید: برای دریافت کلیک کنید
در هاست از پوشه wp-content سپس پوشهthemes  پوشه Xtra  را حذف کنید و فایل جدید قالب (متناسب با نسخه php هاست خود) را آپلود و از حالت فشرده خارج کنید(همین عمل را درباره نسخه child قالب نیز انجام دهید). همچنین در این نسخه افزونه های codevz plus و revslider و js_composer  هم باید از طریق هاست مانند قالب فایل ها را جایگزین کنید.(افزونه ها در هاست در پوشه wp-content  سپس در پوشه plugins قرار دارد.)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Purchase Xtra Theme خرید قالب اکسترا Xtra Theme Videos Tutorials آموزش تصویری Xtra Theme Documentation مستندات Xtra Theme Download Shortcode دریافت شورتکدهای این صفحه

آیا کدهای کوتاه این صفحه را میخواهید؟


1. متن زیر را کپی کنید.
2. کد کپی شده را در ادیتور صفحه خود در حالت متنی الصاق کنید.